Mateřídouška (Tymián)

Mateřídouška (Tymián)

Botanický název:
Thymus
Čeleď:
Hluchavkovité
Popis:

Mateřídouška roste na slunných loukách a stráních v nížinách i na horách. Poznáte ji podle sytě růžových květů, které na krátké stopce vytvářejí květenství v podobě vejčitého hroznu.Po odkvětu rostlina tvoří šištice. Mateřídoušky jsou zpravidla silně aromatické nízké keříky nebo vytrvalé byliny s tenkými větvemi, vyrůstajícími obvykle z krátkého dřevnatého stonku. Tvoří polštářovité keříky plné drobných eliptických lístků, které mohou být zelené nebo panašované. Po odkvětu rostlina tvoří šištice.

Pěstování:

Rostlině se daří na slunném stanovišti a dobře propustné půdě. Ideální je množit na jaře nebo na podzim dělením trsů. V létě můžeme množit ve skleníku řízkováním. Po odkvětu je nutné rostlinu seříznout.

Zajímavosti:

Původem z Evropy a Asie. Je to známá léčivá rostlina, která se používá nejenom v lékařství, ale také v kosmetice. Při akutních potížích s bronchiálním astmatem můžete vyzkoušet čaj ze směsi mateřídoušky a jitrocele 1:1. Lžičku směsi spaříte čtvrtlitrem horké vody a pro vitamin C a lahodnější chuť přidáte lžičku citrónové šťávy. Popíjí se šálek čaje 4-5x denně.

Foto:
landscapedia.info

Komentáře ke článku

28. 03. 2016 Reagovat
Anna: Dobrý den, mám růží na kmínku můžu ji dát do zahonu Ven děkuji.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha